pomůcky k měření glykémie

Těhotenská cukrovka – projevy, následky, diagnostika, vyšetření a léčba

Vítám vás u pokračování našeho povídání o těhotenské cukrovce. Jak jsem slíbila na konci minulého článku,  budeme se dnes zabývat projevy těhotenské cukrovky, následky těhotenské cukrovky do budoucna,  diagnostikou těhotenské cukrovky, tím co vás čeká u diabetologa a  léčbou těhotenské cukrovky.

PROJEVY TĚHOTENSKÉ CUKROVKY

V tom je právě cukrovka zrádná – obvykle probíhá bezpříznakově. Teprve ve chvíli, kdy jsou glykémie (hladina krevního cukru) delší dobu vysoké, mohou se objevit příznaky, které se ale snadno dají svést na těhotenství jako takové. Jedná se o zvýšenou žíznivost a časté močení. Důvodem je to, že glukóza se vylučuje do moči (pokud je glykémie 10 mmol/l a více, ale o tom až za chvíli) a strhává s sebou vodu. Dalším projevem jsou časté infekce močových cest, především kvasinkové. Glukóza je totiž pro všechny breberky potravou. A v neposlední řadě je to únava, protože glukóza jako zdroj energie je sice zvýšená v krvi, ale dostane se jí méně do buněk. Jak vidíte, jsou příznaky celkem banální a proto se po cukrovce v těhotenství různými způsoby pátrá.

NÁSLEDKY TĚHOTENSKÉ CUKROVKY DO BUDOUCNA

Byla vám v těhotenství diagnostikována cukrovka, zmákla jste ji a zajímá vás co bude dál? Ve většině případů (výjimku si uvedeme dále) končí těhotenská cukrovka v šestinedělí, respektive s porodem. Nicméně do budoucna máte zvýšené riziko výskytu cukrovky 2.typu (tzv. stařecká cukrovka, neboli diabetes mellitus 2.typu). Takže pokud vám je režim, který jste dodržovali během těhotenství (tedy zdravá strava a dostatek pohybu) blízký, určitě u něj setrvejte z preventivních důvodů. Snížíte tím riziko jak cukrovky, tak spousty dalších civilizačních onemocnění jako je vysoký tlak, obezita, zvýšený cholesterol, některé druhy rakoviny a podobně. Podle studií se u obézních těhotných žen do budoucna cukrovka objeví v 60%, zatímco u štíhlých jen ve 20%. A celkem logicky je i významně zvýšená šance, že budete mít těhotenskou cukrovku i v dalších těhotenstvích.

Co se týče miminka, tak již v minulém článku jsme si uvedli, že je po porodu ohroženo hypoglykémií, tedy nízkým krevním cukrem. Dále také mívají horší průběh novorozenecké žloutenky (ta je dána zvýšeným rozpadem červených krvinek, kterých má miminko při narození nadbytek). Také se u těchto dětí ve zvýšené míře vyskytují poruchy pozornosti, hyperaktivita, obezita a také do budoucna riziko diabetu 2.typu.

DIAGNOSTIKA TĚHOTENSKÉ CUKROVKY

Těhotenská cukrovka se zjišťuje v průběhu těhotenství vlastně několikrát různými testy.

V první řadě vám během prvního trimestru bude váš gynekolog nabírat glykémii nalačno. Hodnota by měla být nižší než 5,1 mmol/l. Pokud je hodnota vyšší, měl by se test s krátkým časovým odstupem (pár dní) zopakovat. V případě přetrvávající zvýšené hodnoty vás gynekolog odešle na diabetologii. Je-li vše v pořádku, pak vás další krevní test bude čekat až mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.

V mezičase budete na každou kontrolu na gynekologii nosit vzorek ranní moči, kde se diagnostickým proužkem zjišťuje, zda nemáte cukr v moči. Jak jsme si ale řekli výše, to nastává v případě, že byste hodnotu krevního cukru (glykémii) měli nad 10 mmol/l. Může nastat i vzácnější situace, kdy se cukr objevuje v moči i když je glykémie normální. A to je v případě, že jsou ledviny vrozeně více propustné pro cukr. Tuto situaci ale není potřeba nijak léčit.

Nyní si pojďme říct něco k „velkému“ testu, který se nazývá OGTT (orální glukózový toleranční test) a provádí se od roku 2005 u všech těhotných (tedy jen u těch, které mají hodnotu cukru v prvním trimestru v normě). Test se provádí mezi 24. a 28. týdnem. Gynekolog vám dá žádanku a vy se na test objednáte. Dostavíte se do laboratoře ráno alespoň po osmihodinovém lačnění s tím, že předtím nijak neměníte své stravovací návyky. Jak už jsme si totiž vysvětlili v prvním článku, držením diety před testem stejně nelze vůbec nic ovlivnit. První co vás bude v laboratoři čekat je odběr krve ze žíly nalačno. Chvíli počkáte na výsledek a je-li v normě (do 5,1 mmol/l), pak postupujete do druhé fáze testu. Pokud výsledek není v normě, odcházíte a domluvíte se s vaším ošetřujícím gynekologem na opakování testu s odstupem pár dní. V druhé fázi testu musíte vypít během 10-15 minut 75g glukózy, která je obvykle rozpuštěna ve 250ml vody. Je to opravdu hodně sladké a je nepříjemné, že se nemůžete poté napít ani čisté vody. Nyní musíte zůstat v klidu v čekárně. Nesmíte mít žádnou pohybovou aktivitu (ta ovlivňuje hladinu krevního cukru) a také vás hlídají, kdyby se vám udělalo nevolno. Krev vám znovu vezmou za 1 hodinu od vypití sladkého roztoku a poté za další hodinu (tedy celkem za 2 hodiny od vypití glukózy). Poté můžete vesele utéct z laboratoře a za 1-2 dny zavolat gynekologovi o výsledky. Normální hodnoty jsou: nalačno pod 5,1 mmol/l, v 60. minutě pod 10 mmol/ a ve 120. minutě pod 8,5 mmol/l. Vejdete-li se do těchto kritérií, jste v suchu. Pokud ne, máte diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Nemá cenu diskutovat o tom, jestli je hodnota zvýšená jen o trochu nebo o hodně. Těhotenská cukrovka má totiž tendenci se v čase zhoršovat, takže to, že máte hodnotu jen o trochu vyšší neznamená, že to tak bude i na konci těhotenství. Zkrátka všechny patologické hodnoty se musí léčit a proto jste odesláni na diabetologii.

VYŠETŘENÍ U DIABETOLOGA

Diabetolog je interní lékař, který se zabývá léčbou všech typů cukrovek a je nutné se k němu objednat. Při objednání vám pravděpodobně řeknou, ať s sebou přinesete výsledek OGTT a žádanku od gynekologa. Diabetologická sestřička vám změří tlak a zváží vás. Lékař vám poté vysvětlí vše, co je potřeba o těhotenské cukrovce vědět a co byste měli dodržovat za režimová opatření (to si podrobněji popíšeme níže) a jak často si budete cukr měřit. Jistě dostanete i nějaké edukační materiály. Naplánuje se další termín kontroly, na které vám provedou odběry krve (nemusíte být nalačno), ve kterých se mimo jiné stanovuje tzv. glykovaný hemoglobin. To je červené krevní barvivo, na které je navázaná glukóza. Tato hodnota svědčí o tom, jak je cukrovka kompenzovaná, tedy jestli je správně léčena. Podle výsledku se řeší další postup – jestli postačí dieta a pohyb nebo jestli je potřeba přidat léky ve smyslu tablet nebo injekcí inzulinu. Dále s sebou na každou kontrolu budete nosit moč, kde se detekuje glukóza.

No a největší výzva čeká na vás v mezičase. Budete si muset cukr pravidelně měřit. K tomu slouží přístroj, který se jmenuje glukometr. Ten vám na diabetologii zapůjčí. K němu dostanete pouzdro, lahvičku s testovacími proužky, lancetové pero, lancety a deník diabetu. Ničeho se nebojte, sestřička vás naučí s glukometrem pracovat, není na tom nic těžkého. Glukometr se sám spustí tak, že do něj vložíte testovací proužek. Vezmete lancetové pero, nabijete ho (tím se připraví lanceta=jehlička), přiložíte k boku posledního článku II.-IV. prstu kterékoliv ruky a zmáčknete knoflík, čímž „vystřelíte“ lancetu, která vás celkem nebolestivě píchne do prstu. Vymáčknete kapičku krve a přiložíte ji k testovacímu proužku. Glukometr vám za pár vteřin napíše výsledek, který zapíšete. Jak často se měřit a hodnoty, v jakých byste se měli držet vám samozřejmě řekne lékař. Obvykle se začíná tak, že se každý den měříte ráno nalačno. Nezapomeňte si před každým měřením umýt ruce a důkladně se osušit, více toho není třeba. Opravdu se naučte, že měření glykémie bude hned první věc, co uděláte, když se ráno probudíte. Jakákoliv činnost, i když bude nalačno může hodnoty změnit. Stresové hormony, které se totiž přirozeně po probuzení vyplavují hodnoty glykémie zvyšují. A dále vás bude čekat měření 1 hodinu po každém velkém jídle (tedy 3x denně). Rychle se tím pádem s glukometrem naučíte. Lanceta se obvykle mění, když začne být tupá a vpichy více bolestivé, většinou cca po měsíci, ale záleží, jak často se budete měřit. Na začátku vám obecně doporučí, abyste se měřili opravdu 4x denně, především proto, abyste vychytali dietu – jaké potraviny zrovna u vás budou způsobovat zvýšení glykémie. Ale o tom si povíme dále. Testovací proužky se předepisují na recept a nebojte, budete jich mít opravdu hodně. Obecně je stanoveno, že nalačno byste měli mít hodnotu pod 5,3 mmol/ a 1 hodinu po jídle pod 7,8 mmol/l.

Na diabetologii se budete tedy pravidelně vracet. Samozřejmě vám řeknou, že kdybyste cokoliv potřebovala, tápali, ať se kdykoliv ozvete, tak se nebojte! Do šesti měsíců od porodu vás diabetolog pošle na kontrolní OGTT. Mělo by již být v normě, protože nebudete pod vlivem těhotenských hormonů. Nicméně hlídá se to z toho důvodu, že může nastat situace, že se v těhotenství poprvé náhodně zachytí „pravý“ diabetes mellitus 2.typu, který již bude přetrvávat vlastně trvale. A v tom případě se z kontrol na diabetologii pravděpodobně již nevymaníte. Ale nechci strašit, to se stává naprosto výjimečně, takže jen abyste o tom věděli.

pomůcky k měření glykémie

LÉČBA

Alfou a omegou léčby je dieta, dieta a zase dieta. Dieta je u cukrovky nízkosacharidová. Bílkoviny a tuky tedy můžete v obvyklém nebo klidně i mírně zvýšeném množství na úkor sacharidů, které je potřeba hlídat a počítat. V materiálech od diabetologa pravděpodobně dostanete vzorový jídelníček a nápady na jednotlivá jídla včetně toho, kolik cca sacharidů by každý chod měl maximálně obsahovat. Ale předem upozorňuji, že je to velmi, velmi individuální, takže si to budete muset vychytat podle sebe. Měli byste také dostat seznam nevhodných potravin a tabulku, kolik základní potraviny obsahují sacharidů. Všechno si to spolu postupně vysvětlíme, ale až v dalším článku, abych vás nezahltila příliš. Povíme si i, jak potraviny počítat, které nepočítat a podobně. Postupně také budu přidávat na inspiraci propočítané recepty a celé jídelníčky, aby to pro vás bylo snazší. Samozřejmě to bude inspirace a ne dogma, protože jak jsem předestřela již několikrát, co funguje na mě, nemusí na vás.

Další režimová věc, která je při cukrovce velmi vhodná, je pohyb. Nemusí to být nic světoborného. Stačí procházka, jóga nebo domácí úklid, ale obecně aktivita hladinu cukru snižuje.

Nebudou-li dietní opatření dostačovat a budete se i pohybovat častěji nad hodnotami, které se berou jako normální, může vám diabetolog nasadit tablety – metformin nebo častěji inzulin. Inzulin se aplikuje inzulinovým perem do podkoží břicha – je to krátká jehlička, nebojte. A obvykle se aplikuje před velkými jídly či na noc. Záleží, které hodnoty právě u vás budou problematické, jestli ty po jídle, pak si budete aplikovat před jídlem rychle působící inzulin. Pokud to bude lačná glykémie, pak se dává na noc dlouhodobě působící inzulin. Pokud by nastala situace, že budete potřebovat inzulin, tak nevěšte hlavu. Pokud nemáte v dietě rezervy, pak toho víc udělat nemůžete a naopak s inzulinem budete třeba moci i příjem sacharidů trošku zvýšit a bude to pro vás příjemnější.

Tak. Myslím, že jsem vás musela úplně vyčerpat. Takže podrobnosti o dietě na nás budou čekat v příštím díle. No a pak už to, na co se všichni těšíme nejvíc. Recepty a jídelníčky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..